2018. február 05. | 12:51

Nincs sok elképesztőbb stílus a negyedévszázados múlttal rendelkező VIP-nél. A jakuzák ihlette stílus mára sokat alakult, akárcsak a japánban tevékenykedő bűnszervezet!

Társszerző: Bolgár Krisztián

A stílusbemutatóm legújabb tárgya a már sűrűn ígérgetett elegancia és presztízs műfaja lesz, a VIP, VIP-style, illetve harmadik nevén a „Bippu”. A háromféle elnevezés ne tévesszen meg, a különböző nevek egy stílust képviselnek, csupán a története, vagy az alkalmazott alapautók változóak a titulusokon belül. Ezen felül le kell szögeznem azt is, hogy a köznyelvben ismeretes eredeti rövidítéshez elméletileg nincs köze (Very Important Person) a műfaj elnevezésében, de tény, hogy akik ilyen autókkal jártak, illetve járnak, azok igencsak közel állnak a „nagyon fontos ember” jelzőhöz.

A jakuzák szerepe a műfajban

Ha esetleg ismeretlen lenne számodra a jakuzák világa, akkor egy gyors felvilágosítást adok a világ egyik legrégebbi és leginkább hagyományőrző bűnszervezetéről. A klán-rendszerű bűnbanda alakulása a 17. század elejére tehető, amikor az aktuális feudális anarchia illetve polgárháborúk következtében számos szamuráj került az utcára, majd a harcok végeztével csavargóvá vált, mai szóval hajléktalanná.
Egy jakuza banda és az egyedi 10. generációs Toyota Crownjuk

Ezek a szamurájok összeálltak az utcán tevékenykedő szerencsejátékosokkal és illegális árusokkal, közösen alkottak bandákat, klánokat. Megalakult a hírhedt szervezett bűnözőbanda alapja. Eltelt két évszázad. A 24 piramisszerű hierarchiából álló szervezet összesített tagszáma elérte a világszintű 100 ezres főt (ami mind a mai napig töretlen). Bármennyire is hihetetlen, de a szervezett bűnözés urai és japán hivatalos szervei között hallgatólagos viszony alakult ki. Lényegében az 1970-es évektől egészen az 1990-es évek közepéig virágzott az illegális és hivatalos szervek közötti együttműködés. Az elsőre őrültnek hangzó közreműködést jobban átgondolva máris logikusnak hangozhat számodra is, hiszen a jakuzák kellő információt biztosítottak a komolyabb bűnügyek leleplezéséhez, valamint tiszteletben tartották a rend alapvető elemeiül szolgáló törvényeket is. A rendőrök cserébe eltekintettek bizonyos ügyletek, illetve akciók során a „rendőri kíséretektől”. Ekkor döntöttek úgy a jakuzák egyes bandái, hogy közlekedésük során is jelezni szeretnék a hatóságok számára, hogy mely autókat nem célszerű megállítani, esetleg igazoltatni. Nagytestű, fekete luxusautókat vásároltak, amely nem volt elegendő, hiszen ezt a fajta eleganciát a japán nagyvárosokban sok tehetős polgár követte.
Vip-inspired stílusú Rolls-Royce Tokió belvárosában

Ezért igyekeztek egyedi módon megoldani a problémát a kreatív gengszterek. Import európai modelleket rendeltek, többek között Jaguárokat, Mercedeseket és BMW-ket. Méregdrága, hatalmas paraméterű felniket vásároltak, egyedi levegős futóműveket applikáltak (vagy a gyárit alakították csak át) és szigorúan fekete kasztnival fejezték ki a többi klán, valamint a rendőrség számára, hogy mégis ki közlekedik éppen az adott területen.

A jakuza megalomániája a VIP-stílusban

Az impozáns stílust a bűnszervezet továbbvitte és már nem csak a külsőségekre adtak. Luxus beltér kiegészítőket rendeltek import autóik számára, mint a faasztalkák, egyedi faberakások, egyedi függönyök, gyémántvarrt kárpitok, nemes anyagok és még megannyi extra formájában. Idővel a jakuzák elérték céljukat. A jakuzák által felügyelt területeken élő emberek számára kivétel nélkül tisztázódott, hogy mi alapján lehet felismerni a bűnszervezet tagjait.
Az eredeti jakuza high roller külső egy S-osztályon

A jakuzák és a rendőrség mondhatni „harmóniában” éltek, a különleges jelzőrendszereiknek köszönhetően nem történt olyan atrocitást a két szervezet között, ami megrontotta volna a viszonyukat. 1995-ben azonban egy rendőrgyilkosságba torkolló lövöldözés során a jakuza elveszítette kiváltságait, elkezdődött a bandák felszámoltatása a japán kormány által. Nem sok sikerrel, hiszen a szervezet mind a mai napig töretlenül működik, de az tény, hogy a kölcsönös együttműködés megszűnt.   

A high rollerek vonzó VIP-tulajdonságai

Az alcímben említettet elnevezés egyike a jakuzák által épített, illetve használt luxusautókra, amelyek tökéletesen definiálták az autók és vezetőinek tulajdonságait. A gengszterek által elért gondtalan krúzolást más csapatok is megirigyelték, hiszen az 1995-ös év nem csak a jakuzák miatt volt hangos japánban. Az oszakai utcai versenyzők elleni tevékenységeket is felgyorsította a japán kormány, mivel a bosozoku és kanjozoku bandák sok bosszúságot okoztak a japán utcáin közlekedő polgárok számára. A bandatagok ezért úgy gondolták, hogy a jakuzák stílusát fogják felvenni, mert unják már a folyamatos lekapcsolást, illetve igazoltatási hullámot. A bosozoku bandák viszont nem engedhették meg az európai import luxusautókat, ezért JDM-piacos, idősebb japán zászlóshajókat vásároltak és alakították a high roller-stílusnak megfelelően, persze saját ízlésüket is belecsempészve.
A fekete ellentéte a fehér. A tradicionális VIP szabályok egyedül a fehér színt engedik meg a tunerek számára. A képen egy JDM-piacos Nissan Cima látható.

Itt kezdődtek a VIP-stílus alapjai, amelynek elnevezése még ekkor sem született még meg. A VIP kifejezés a japánból hazautazó amerikai polgároknak volt köszönhető, akik hazatérve mutatták ismerőseiknek, barátaiknak a japánban készült képeket, köztük az utcákon cirkáló high roller luxusautókat. Az USA-ban elterjedt a VIP asszociáció ezekre az autókra, ez pedig hamar a kiinduló ország füléig is eljutott. A japán nyelvben a VIP szót bippűnek ejtik, megnyomott p-vel és buiaipí-nek írják. Ennek köszönhetően született meg a már több mint egy évtizede létező műfaj japán Bippu és nemzetközi VIP elnevezése.

Különbség VIP és VIP-inspired között

A tradicionális VIP-stílus alatt az oszakai és bosozoku bandák által tökéletesített irányzatot kell érteni. Egyszóval kizárólag fehér vagy fekete színű lehet egy JDM luxusszedán (annak ellenére, hogy a jakuzák EU-piacos autókkal kezdték), de később a bordó, valamint ezüst is elfogadott lett bizonyos körökben. A stíluselemek ugyanazok, mint a jakuzák által alkalmazott megoldások: egyedi luxus beltér, tuning futómű és elképesztő méretű luxusfelnik.
VIP-beltér, minden olyan elemmel, amit megkövetel a műfaj

A VIP-style vagy más nevén VIP inspired stílus pedig szintén ugyanazt a stílus képviseli, csupán az alapul választott autók között tesz különbséget. Minden, ami nem JDM-luxusautó a VIP műfajában megépítve VIP-inspirednek számít, lehet az akár egy Rolls-Royce vagy egy Bentley is. Összesítve bizonyított, hogy japán az a tradicionális tuningstílusok egyik legmeghatározóbb hazája. Lenyűgöző, ahogyan történelme során felhasználta az egyéniséget kifejező építési irányvonalakat és felfedezte azok hasznos funkcióit! Forrás: