2022. október 14. | 12:05

Az ősz közepén járunk, ami egyre rövidebb nappalokat és egyre csökkenő hőmérsékleteket jelent. A forró nyári hónapok során sok házban és lakásban egész nap fáradhatatlanul dolgoztak a légkondicionálók, hogy elviselhetőbbé tegyék az otthoni körülményeket, így biztosak lehetünk benne, hogy némi odafigyelésre szorulnak majd. Az ősz egy remek átmeneti időszak a klímarendszerek átvizsgálására és karbantartására, függetlenül attól, hogy szeretnénk-e használni berendezéseinket a téli fűtésre vagy sem. Íme néhány hasznos tanács ehhez!

Ellenőrizzük a termosztátot

Amennyiben a klímarendszert egy központi termosztát vezérli, fontos ellenőrizni annak beállításait, miután véget ér az utolsó nyári (vagy épp őszi) kánikula.

A nyári hónapokban általában a kintinél alacsonyabb, 23-24°C-os hőmérsékletet szokás beállítani a légkondicionálóknak. Ahogy az időjárás egyre hűvösebbé válik, sokan egész egyszerűen kikapcsolják a klímarendszert, hogy ezzel is spóroljanak. Ez azonban nem mindig éri el a kívánt hatást. Érdemes egy olyan termosztátot beszerezni, amelynek a különböző napszakokra eltérő hőmérsékleteket lehet beállítani, hogy az otthon hőmérséklete mindig kellemes szinten maradjon, és elkerülhessük a váratlan hőingadozásokból adódó magasabb fogyasztást.

A hibás termosztátok továbbá súlyos problémákat (többek között magas villanyszámlát) okozhatnak, így ezeket minél előbb ajánlott lecserélni.

Tisztítsuk le a kültéri egységet

Nem feledkezhetünk meg a klímarendszerek kültéri egységéről, amelyet épp olyan fontos tisztán tartani, mint a beltérieket. A nyári esőzések és egyéb környezeti hatások következtében a kültéri egységekre rengeteg kosz rakódik le, ezért ősszel mindenképpen ajánlott alaposan letakarítani őket.

Fontos odafigyelni az egység közvetlen közelében lévő bokrokra faágakra is – ha ezek túl közel nőnek a berendezéshez, akkor korlátozhatják annak légáramlását és hatékony működését. Ideje tehát megritkítani az ágakat az egység körül.

Ehhez nem árt szakember segítségét is kérni, aki ellenőrzi többek között a penészesedést, az elektromos csatlakozók állapotát, és egyéb fontos tényezőket.

Ellenőrizzük a párologtatót és az elvezetőcsövet

Ha a párologtató elvezetőcsöve eldugul, akkor ez nagyon súlyos problémákhoz vezethet. A penész és egyéb szennyeződések idővel eltömíthetik az elvezetőt, és ilyenkor a lecsapódó víz visszaszivároghat a szobába.

A párologtatóra továbbá a por is folyamatosan lerakódik, és egy vastagabb porréteg csökkentheti a berendezés hatékonyságát. Ezt a problémát sajátkezűleg is könnyedén orvosolhatjuk, de az alapos tisztítás érdekében ajánlott szakemberre bízni.

Kép: Depositphotos

Cseréljük ki (vagy tisztítsuk meg) a légszűrőket

A légszűrők a légkondicionálók fontos elemei, hiszen ezek vonják ki a szennyeződéseket a szobában forgatott levegőből. A baj csak az, hogy sokan rendszeresen megfeledkeznek a szűrők takarításáról vagy cseréjéről. Ez egyrészt azért probléma, mert egy eldugult szűrő nem képes tisztán tartani a levegőt, másrészt pedig azért, mert a berendezésnek így sokkal több energiára lesz szüksége, hogy megtartsa a beállított hőmérsékletet.

A legtöbb légszűrőt 30-90 naponta kell cserélni vagy kimosni (ebben a készülék használati útmutatója segít majd). Ez egy viszonylag egyszerű feladat, de egy nagyobb őszi karbantartás idején a klímaszerelőt is megkérhetjük rá.

Végezzünk megelőző karbantartást

Mindig nagyon kellemetlen, ha egy berendezés akkor megy tönkre, amikor a legnagyobb szükség lenne rá. Ha télen melegíteni szeretnénk otthonunkat légkondicionálónkkal, akkor időben meg kell győződnünk róla, hogy készen áll a fűtési szezonra.

Az ilyen nagyobb karbantartási feladatokat ajánlott egy szakavatott klímaszerelőre bízni, aki ismeri az adott modellt és pontosan tudja, hogy mikre kell odafigyelni egy rutinos vizsgálat során.

Az ősz egy nagyszerű időszak erre, vagy akár egy teljesen új légkondicionáló megvásárlására is. A klíma árak beszereléssel együtt is kedvezők, mert a visszaeső forgalom miatt a kereskedők kedvezményes ajánlatokat kínálnak valamennyi termékükre.

Nyitókép: Depositphotos