2018. október 18. | 17:25

Az Audi A5 Sportback tökéletes választás lehet akkor, ha egy kicsit a sportosság felé mozdulnál, de nem szeretnéd elengedni a szedánok nyújtotta praktikumot. Négy hengeres, turbós benzinmotorból manapság már nem sok a 252 ló, de mit tud az S-line quattro!

Az Audi A5 2007-ben vált ki az Audi A4-ből, ő vette át a kupé, kabrió és az igazán sokoldalú Sportback, vagyis az ötajtós csapotthátú szedán szerepét, mely akár négy felnőttnek is kényelmes, sportolásba hajló utazást biztosít. Alapjai megegyeznek az A4-gyel, 2011-ben kapott egy faceliftet, amikor is többnyire az autó külsejét finomították és 2016-ban megérkezett az üdítően friss második generáció, mely a kilencedik generációs Volkswagen-csoportos MLB platformra került és mutatkozott be 2016 júniusában frissített motorpalettával és a lenyűgöző Virtual Cockpittel. Nézzük mit tud a C-osztály kupé (ha A5 Coupé lenne) és a 4-es BMW fő riválisa!

Audi A5 Sportback – bejött a Single Frame

Walter da Silva neve már többször szóba került eddig tesztelt autóim esetében, hiszen az olasz dizájner keze műve az Audi Q7, Volkswagen Polo, a drivingcampen próbált Audi S5 vagy éppen a 450 lóerős Audi RS5. Nos, az Alfa Romeónál, Fiatnál és a Volkswagen-csoportnál eltöltött évek után kijelenthetem, hogy a da Silva-féle Single Frame arculat az A5 első generációjával jó értelemben burjánzott tovább, hiszen elég csak ránézni a második generációs A5 Sportbackre: igazán kívánatos.

Már első pillantásra is erőt és egészséges sportosságot sugall, főleg az S-line kivitelben, 19 colos felnikkel.  Az elődhöz képest csak finoman csiszoltak rajta, jóval pengésebb, kiélezettebb lett, de az arányok megmaradtak, és ami a legjobb, hogy ez a fajta karosszériakivitel képes egyszerre dinamizmust és praktikumot is tükrözni, ennek a vegyítését nagyon jól eltalálták a formatervezők. Nagyobb mennyiségű krómot használtak a külső megreformálásakor, akár Mátrix-LED fényszórókkal is kérhető a hangsúlyosabb a single frame hűtőrács két oldalán.

A reform természetesen súlycsökkenéssel is járt, a kupé változat esetében 60 kg-ot sikerült lefaragni több alumínium és nagy merevségű acél alkalmazásával, a 0,25-ös légellenállási együtthatót produkáló jármű hossza 21 milliméterrel nőtt, magassága 5 milliméterrel csökkent, és a 2824 milliméteres tengelytáv arra enged következtetni, hogy a 2+2 személy bőven elfér benne.

Audi A5 Sportback – csak a szokásos ingolstadti beltér

Az Audi A5 belseje továbbra is hozza a kiváló összeszerelési minőséget, anyaghasználatot, az Audi Alcantara-őrülete szerintem nagyon is jót tesz minden egyes modelljének, legyen szó a most megújult Audi Q3-ról vagy a luxuskategóriás A8 50 TDI-ről. Tipikus, németes ridegséggel megépített kabin, mely igen erősen sugározza azt a megmásíthatatlan, egyedi technós hangulatot. Nekem személy szerint bejön, főleg a fémes hatású betétekkel fűszerezve.

A klímapanel különválasztása a digitális kijelzőktől külön öröm számomra, nem beszélve arról, hogy remekül átlátható és a kapcsolási érzet is remek. A kormány mögött található, 12,3 colos Virtual Cockpit képminőségében, gyorsaságban és megjelenésében is a piac egyik legjobbja, ahogyan a középkonzol kijelzőjén található, felgyorsult MMI multimédiás rendszer is. Segítségedre van a szélvédőre vetített Head-up Display, mely képes a sebességet, a navigációt és az adaptív tempomat információit is megjeleníteni.

A komfortszint növeléséről a 30 szín megjelenítésére képes hangulatvilágítás gondoskodik, a sportosság jegyében készült S-line ülések és a lecsapott aljú kormánykerék pedig további adalékként szolgálnak a dinamizmus felé vezető úton. A helykínálat elöl továbbra is több mint kielégítő, a Sportback kivitel hátul is korrekt térkínálattal rendelkezik, az 1,7 centivel megnőtt utastér hátsó lábtere 2,4 centivel nőtt. A hátsó ülések 40:20:40 arányban dönthetők, mindet lehajtva 1,3 köbméter, alaphelyzetben pedig 480 literes csomagtér áll a rendelkezésedre.

Audi A5 Sportback – benzinessel, ha már sportos

Az Audi A5 Sportback hazánkban 2.0 literes, turbós benzines motorokkal kapható 190 és 252 lóerős kivitelben, ezeknek az alapját a legújabb EA888-as kódszámú, harmadik generációs blokk adja. Az előző szériához képest ezen erőforrások átlagosan 17 %-kal erősebbek, de közben 22%-kal hatékonyabbak is. Dízel fronton a 2.0 literes 150 és 190 lóerővel, a 3.0 literes 218 és 272 lóerővel kapható, de könyörgöm, TDI-t az A4-hez vegyél, ha lehet, sportszedánhoz benzinmotor dukál. Igaz, hogy a fogyasztás valós körülmények között 9-10 liter, de minden kilométer élmény a selymesen járó TFSI-vel.

Nos, ami az erőt illeti, az a 252 lóerős változatnál bizony megvan, társulva a 370 Nm-es maximális nyomatékkal, ami 1600-as fordulattól egészen 4500-ig jelen van így biztosítva egyenletes húzást minden sebességfokozatban. Nagyon finoman jár, de Dynamic módban bizony ércesedik a hangja a Győrben készült TFSI-nek, erőlködés nélkül hajthatók végre az előzések, zöld lámpás kigyorsítások.

Ha nem sportmódban használnád, akkor túlzott finomkodásba megy át a kormány és a gázpedál használata egyaránt, kissé lagymatag a váltás is, Eco üzemmódban ügyesen fojtja vissza erejét, szinte hangtalanul lehet suhanni vele. Minden arra késztet, hogy dinamikusan vezesd, nem őrült módjára, hiszen arra ott az S5 vagy épp az RS5, az A5 Sportback egy mindennapokban jól használható sportszedán, erőfitogtatástól mentes, feltűnéskerülő dizájnnal.

Audi A5 Sportback – lehet vele határon autózni

Az erősebb, 252 lóerős benzinmotorhoz kérheted a hétsebességes duplakuplungos S-Tronic váltót és a Quattro-összkerékhajtást is. A DSG-váltó szokásához mérten gyors, ahogyan a meglehetősen sok visszajelzést adó kormány is, az elsőkerekes kivitelekkel szemben itt alulkormányzottságnak helye nincs, szinte minden szituációban masszívan tapad az aszfalthoz. Ha mindenképp manuálist szeretnél, akkor rendelkezésedre áll a hatfokozatú kézi egység, de ha a klasszikus automatában bízol, akkor a nyolcfokozatú tiptronic válhat az előnyödre.

Az Audi A5 futóművét teljesen újra gondolták, szélesedett a nyomtáv, a tengelytáv nőtt, az első kerekeknél ötlengőkaros felfüggesztést alkalmaztak a tervezők, hátul pedig szintén ötkaros konstrukció váltotta fel a trapézkaros megoldást. A tesztautó esetében az S-line futómű feszesebb, a keményebbre hangolt lengéscsillapítókkal stabilabb futást biztosít, a komfortorientált sofőröknek kérhető a feláras adaptív csillapítás, melyek a szériának számító drive select menetdinamikai választó részeként működnek. Mint mondtam, jobban illik hozzá a sportolás, mintsem a klasszikus himbálózás, bár a 19 colos kerekeken található peres gumik nem könnyítik meg a hazai utakon történő közlekedést.

Audi A5 Sportback ár és összegzés

Az Audi A5 Sportback egy remek alternatíva lehet azoknak, akik túl nagynak gondolják az A6, A7 modelleket, egyelőre nem gondolkoznak családalapításban, és a szimpla szedán vagy kombi A4 túlságosan snassz nekik. És ellentétben a Coupé vagy Cabrio kivitelekkel, a Sportbackbe néha napján be tudod ültetni a haverokat vagy épp a fájós derekú nagymutert is gond nélkül.

Az biztos, hogy sokkal inkább ezt fogják megcsodálni az A4 helyett, akármerre is jár vele fiatal üzletember tulaj, és abban is biztos lehetsz, hogy a 2.0 literes, erősebb TFSI semmilyen helyzetben nem fog cserben hagyni, legyen szó szerpentinekről, autópályás vagy éppen városi használatról. Ezzel a motorral 14,5 millió forinttól indul az ára, de a számos vezetéstámogatóval, S-line kivitelben, kiegészült MMI rendszerrel, extra nappabőr kárpitozással inkább 23 millió környékére kúszik az ára. Tessék választani: C-osztály nyújtotta elegancia, 4-es GranCoupé duzzadó vagánysággal, vagy az A5 Sportback a maga precíz, letisztult lelkületével.

Audi A5 Sportback (9T) 2.0 TFSI Quattro S-Tronic

  • Lökettérfogat: 1984 cm3
  • Hengerek/szelepek: 4/16
  • Max. teljesítmény: 252 LE 5000-6000/perc
  • Max. forgatónyomaték: 370 Nm 1600-4500/perc
  • Hossz./szél./mag.: 4733/1843/1386 mm
  • Tengelytáv: 2824 mm
  • Saját tömeg: 1535 kg
  • Városi fogyasztás: 7,9 l /100 km
  • Országúti fogyasztás: 5,4 l /100 km
  • Vegyes fogyasztás: 6,3 l /100 km
  • Tesztfogyasztás: 9,7 l /100 km
  • CO2-kibocsátás: 136-144 g/km
  • Végsebesség: 250 km/h
  • 0-100: 6,0 s