2023. június 13. | 10:31

A nagy terhelésnek kitett aljzatbetonokat minden esetben vasalni szokás, de családi házak esetén is bevett gyakorlat az esztrich betonacél hálóval történő ellátása a repedések megakadályozására.

A vasháló beszerzési és szerelési költségei jelentősen megdobják a betonozás végösszegét, így sokszor kimarad ez a lépés, ami azonban a beton tartóssága szempontjából kedvezőtlen, a javítás pedig szintén költséges és nehézkes. Lehetséges-e repedésmentes felületet készíteni más módon is, vagy semmiképp nem maradhat el az aljzatbeton vasalása?

Mi a szerepe az aljzatbetonnak?

Az építés során minden szerkezetnek, minden rétegnek megvan a maga szerepe, nem kivétel ez alól az aljzatbeton sem, amelynek feladata a burkolatok fogadása. Vastagságára, kialakítására szabványok vonatkoznak, azonban egyes esetekben ettől eltérően is készíthető, viszont mindenkor garantálni szükséges a sík és hibátlan felületet, amelyhez nemcsak a klasszikusan alkalmazott betonacél háló járulhat hozzá, hanem a Beton Booster ArmoTec statikai makroszálak is.

Az épületek hővesztesége megfelelő hőszigetelés hiányában jelentős, ráadásul a meleg nem egy helyen illan el, hanem nagyrészt a tetőn és a homlokzatokon, a nyílászárókon, illetve a födémen, a padlón és a kéményen keresztül. Az aljzatbeton alá is kerül szigetelés, ennek fényében pedig egyáltalán nem mindegy, hogy milyen vastagságban és hogyan készül el.

 

Miért baj, ha vékonyabb az aljzatbeton?

Családi házak esetében az előírás 6 cm-ben határozza meg az aljzatbeton minimális vastagságát, azonban sok esetben csak 4 vagy extrém esetben 3 cm vastagságban készül el költségcsökkentés miatt. Ez a vastagság azonban már nem alkalmas a betonacél háló elhelyezésére, mivel annak két oldalról takarást is kell biztosítani. Így azonban komoly kockázatnak van kitéve az aljzatbeton, ugyanis amennyiben kis terhelésre méretezik, azonban pontszerű nagyobb terhelést, például egy zongorát kap, repedések jelenhetnek meg rajta. Ez egyes helyiségek, például egy burkolatlan garázs esetén esztétikai problémát is jelent, illetve a takaríthatóságot is nehezíti, de idővel a felület állapotában is kedvezőtlen változásokat idéz elő.

És hiába kerül be az aljzatbetonba vasháló, ha a kivitelezés elégtelensége, alacsony minősége miatt korrodálódik, és emiatt nem tudja betölteni funkcióját, ami a terherelosztáson felül a repedések megelőzése is volna.

Mi lehet a megoldás?

Szerencsére a technológia fejlettsége kedvező megoldást kínál azok számára, akik a klasszikus vasalásnál egyszerűbb, gyorsabb és olcsóbb megoldást keresnek. Statikai szálak betonhoz adagolásával erős, teherbíró és repedésbiztos esztrich készíthető akár házilag is.

A polipropilén makroszálak számos előnnyel bírnak:

  • 3 dimenzióban erősítik a betont, szemben a betonacélháló nyújtotta 1 iránnyal.
  • Műanyag lévén nem korrodálódnak.
  • A zsugorodásból eredő repedések előfordulását minimalizálják.

Aljzatbeton készítéséhez betonacél háló helyett használj szálerősítésű betont!