2023. január 18. | 15:03

Külföldi munkavállalók foglalkoztatása során elengedhetetlen adószámot, azaz helyesen adóazonosító jelet igényelni. Mindez egy hatalmas adminisztrációs folyamat része, ami több kritikus pontból áll és mindegyik elengedhetetlen a munkába álláshoz. Persze maga a munkavállaló is elkezdheti saját maga intézni az adóazonosítót, de könnyű elveszni a folyamatban, érdemes segítséget kérni.

Kezdjük az elején: adószám vagy adóazonosító jel? Van egyáltalán különbség?

Ez egy olyan kérdés, amit még a magyar állampolgárok többsége sem tud könnyedén megválaszolni. Szerencsére ezért is vannak olyan fejvadász cégek, mint a TERENDO, ami minden ehhez hasonló kérdésben és folyamatban tud segíteni. A második kérdésre válaszolva: igen, van különbség, mivel az adóazonosító jelet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) adja ki, ami tulajdonképpen egy tízjegyű számsor. Ahhoz, hogy Magyarországon legálisan szerezzünk jövedelmet, elengedhetetlen ennek a kártyának és azonosítónak a megléte. Már az újszülöttek is megkapják a születési anyakönyvi kivonat mellé annak ellenére, hogy csak másfél-két évtized múlva fogják használni.

Az adóazonosító célja az, hogy a NAV felvegye az adott személyt a nyilvántartásba és lehetővé teszi azt, hogy a bevételének nettó összegét megkaphatja. A kártya az igénylést követően postai úton érkezik meg, és csak az útlevél vagy tartózkodási engedély felmutatásával együtt lesz érvényes.

Ezzel szemben az adószám a Magyarországon vállalkozási tevékenységet folytató vállalkozások vagy magánszemélyek számára kibocsátott tizenegy számjegyű azonosító. Ezt szintén a NAV állítja ki, a tizenegyből pedig kilenc az azonosító, egy kötőjelet követő szám az ÁFA-kód, a maradék kettő pedig a területi illetékességet jelző számsor.

Mire van szükség adóazonosító igényléséhez külföldi állampolgár esetén?

Természetesen több dokumentumra és adatra is szükség lesz, mint például:

- Név, születési név

- Születési hely és idő

- Anyja leánykori neve

- Az igénylő lakóhelye, külföldi esetén a külföldi lakcíme

- Levelezési cím

- Állampolgárság

- Fényképes igazolvány, azaz útlevél vagy személyi igazolvány

Fontos arra figyelni, hogy szükséges minden egyes okmány másolatából két példány. Ha valaki a saját maga nevében jár el, akkor az eredetit is feltétlenül vigye magával. Továbbá, ha valaki nem személyesen intézi az ügyet, akkor munkáltatói igazolásra is szükség van.

 

Hol lehet elintézni az igénylést?

Napjainkban már elektronikus úton is elintézhető egy 20T34-es számú nyomtatvánnyal a NAV oldalán, ehhez egy Ügyfélkapu regisztrációra lesz szükség. Mindemellett továbbra is elérhető a személyes, valamint postai úton benyújtott kérvény is. A postai megoldás esetén is ugyanúgy a 20T34-es nyomtatványra lesz szükség, azt kell kitöltve elküldeni a NAV-nak. A benyújtást követően 15 napon belül meg is érkezik az adókártya postai úton.