2024. január 19. | 17:33

Itt nem az a győztes, akinek a legtöbb pontja van.

A legjobb sofőr is hibázhat néha, mindenkinek becsúszhat egy gyorshajtás vagy akár csak az, hogy túl közel parkolunk egy kereszteződéshez. Mindezekért egy bírság mellett közlekedési előéleti pontokat kapunk a rendőrségtől, amelyek sajnos nem a gyűjtendő pontok közé sorolhatóak, de nem kell aggódni, 2-3 pont miatt még nem veszítjük el a jogosítványunkat.

Ha esetleg érdekel, így nézheted meg online, mennyi közlekedési előéleti pontod van, de ilyenkor nem elég tudni, hogyan állunk éppen. Azzal is érdemes tisztában lenni, egyáltalán milyen szabálysértésekért jár büntetőpont, és pontosan mennyi.

Éppen ezért összeszedtük, hogy mi számít szabálytalanságnak és hány büntetőpontot kaphatunk, ha elkövetjük ezeket. A pontrendszeren belül három fajta jogsértés van, a legkevesebb pontot szabálysértések miatt szabhatnak ki:

  • A legkevesebb büntetőpontot jobbratartási kötelezettség megsértése miatt szabhatják ki, 1 pontot írnak fel ilyenkor számunkra.
  • Nem megfelelő sebesség alkalmazása miatt is kaphatunk 1 pontot, ez viszont relatív sebességtúllépés, ami azt jelenti, hogy az útviszonyoknak vagy a jármű állapotának nem megfelelő tempóval hajtunk.
  • 2 előéleti pont jár akkor, ha útkereszteződésben az úttestek széleinek metszéspontjától számított 5 m-es távolságon belül állunk meg.
  • Szintén 2 pontot ér, ha áthajtunk a záróvonalon vagy járműforgalom elől elzárt területen.
  • Irányjelzés szabályainak megszegése és a bekanyarodási szabályok megsértése is 3-3 pontot jelent. Szintén 3 büntipont jár akkor, ha motorkerékpáron nincs rajtunk bukósisak, vagy az autóban utazó kisgyerek biztonságát védő felszerelések sincsenek jól beállítva.
  • 3 büntetőpontot kaphatunk akkor is, ha telefonálunk az autóban, ez alól nyilván kivétel a Bluetooth, vagy más kihangosítórendszeres megoldás, a lényeg, hogy ne kézben tartsuk a mobilt.
  • Valamint akkor is 3 előéleti pontot szerzünk, ha az „Előzni tilos” vagy „Tehergépkocsival előzni tilos” vagy épp a „Mindkét irányból behajtani tilos”, vagy a „Behajtani tilos” és más, behajtást korlátozó táblákat hagyjuk figyelmen kívül.
  • 5 előéleti pontot ér, ha jogsi nélküli vezetünk, vagy ha olyan járművet vezetünk, amire nincs engedélyünk, de az is ide tartozik, ha olyannak adjuk át a volánt, akinek nincs vezetői engedélye vagy épp kiskorú.
  • 5 büntetőpont jár akkor is, ha a közúti közlekedés rendjét zavarjuk. Bár ezt nem taglalja a Belügyminisztérium hivatalos nyilvántartása, de ez szinte bármi lehet a más autósok levillogásától kezdve a büntetőfékezésen át egészen a baleset okozásáig, ha utóbbi esetén valaki meg is sérül, akkor nem is 5, hanem 6 pontot kap a vétkes autós.
  • A szabálysértések kategóriában a 6 pontos vétségek a legkomolyabbak, ide tartozik, ha nem tartjuk be az elsőbbség és az előzés szabályait, vagy éppen a megállás, megfordulás, hátramenet szabályait olyan veszélyes helyeken, mint az autópálya vagy egy vasúti átjáró. Sokallhatjuk azt a 6 pontot, de sajnos rengetegen vannak, akik úgy tolatnak vagy hajtanak fel rossz irányban az autópályára, mintha az életük múlna rajta.
  • Más megállások miatt is 6 büntetőpontot szabhat ki a rendőrség: Ha éppen a zebrán vagy az előtt parkolunk, valamint akkor is ennyi a büntetés, ha kerékpársávon, útkanyarulatban, valamint olyan helyen állunk meg, ahol az autó táblát vagy jelzőlámpát takar ki.
  • 6 büntetőpontos az is, ha figyelmen kívül hagyjuk a rendőr jelzéseit, legyen az igazoltatás vagy éppen egy forgalomirányító rendőrt nem veszünk figyelembe. Ugyanígy, ha a gyalogosok elsőbbségét hagyjuk figyelmen kívül, szintén gyorsan szerezhetünk 6 előéleti pontot.

Valamivel komolyabbak a közigazgatási bírsággal sújtandó jogsértések, vagyis az alábbi esetekben több pénzbüntetésre és több pontra is számíthatunk:

  • Ide tartozik az, ha nem csatoljuk be a biztonsági övet. Mind lakott területen belül és kívül is 3 ponttal jutalmaznak emiatt, de a két eset között a pénzbírság mértéke a különbség.
  • 4 pontos büntetés jár a különböző behajtások tilalmaira, ez nem a fent említett sima „Behajtani tilos” jelzést takarja, hanem ha olyan privát útra, erdőgazdálkodási szervizútra, vagy magán helyszínre hajtunk be, ami forgalomtól elzárt. Hasonló pontozás jár a kötelező haladási irány megszegéséért.
  • Mértékétől függően 4, 6, de akár 8 pont is járhat a gyorshajtásért. Természetesen a nagyobb ponttal nagyobb bírság is jár, és minél nagyobb a gyorshajtás mértéke, annál több lesz a pontszám is. A rendelet még azt teszi hozzá, hogy személyautó és teherszállító között is van különbség.
  • 6 pont jár, ha az autópálya leállósávján megyünk.
  • Ittas vezetésért 6 vagy 8 pont jár, itt szintén az a mérvadó, hogy hol, mekkora befolyásoltság alatt vezettünk és mekkora volt a kár, amit okoztunk.
  • 8 büntetőpontot ér, ha nem tartjuk be a vasúti átjárón áthaladás szabályait, vagy ha nem állunk meg a piros lámpánál.
  • Ebben a részben a legsúlyosabb jogszegés az engedély nélküli közúti közlekedési szolgáltatás, vagyis az, ha engedély nélkül taxizunk. Ez 9 előéleti pontot jelent és egy igen komoly pénzbüntetést.

A harmadik és egyben legsúlyosabb rész a nyilvántartásban azokat a jogsértéseket mutatja, amelyek nem csak közúti kihágások, hanem egyenesen bűncselekménynek minősülnek:

  • Bár a nyilvántartás szerint vétség, pár éve bűncselekménnyé módosították azt, ha eltiltás alatt vezetünk. A büntető-törvénykönyv szerint aki eltiltás hatálya alatt járművet vezet, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő, ha pedig ezt úgy teszi, hogy közben büntetőeljárás van ellene érvényben, akkor akár három évet is kaphat. Emellé pedig 6 előéleti pont is jár.
  • Közúti baleset okozásáért 9 pont jár, de ebben a részben talán az előéleti pontok a legérdektelenebb rész. A büntető törvénykönyv az elkövetőt legalább egytől öt évig terjedő börtönnel sújtja, de a legkomolyabb esetben, amikor több halálos áldozat is van, öt évtől tizenöt évig terjedő börtönbüntetést is kiszabhat.
  • 11 büntetőpont jár segítségnyújtás elmulasztásáért, valamint két és öt év közötti szabadságvesztést is kiszabhatnak.
  • Szintén 11 pont jár közúti veszélyeztetésért, ami a törvénykönyv szerint azt a sofőrt jelenti, aki a közúti közlekedés szabályainak megszegésével másnak vagy másoknak gondatlanságból súlyos testi sértést okoz. Ez a bűncselekmény egy és nyolc év között terjedhet ki, utóbbi eset a legsúlyosabb, ez akkor van, ha halálos áldozata is lesz a veszélyeztetésnek.
  • 11 előéleti pont és két és tíz év közötti börtönbüntetés jár akkor, ha ittas vagy bódult, azaz drog/gyógyszer hatása alatti állapotban vezetünk és ezzel balesetet okozunk.
  • Szintén 11 pont, valamint egy és nyolc év közötti börtön jár akkor is, ha olyan személynek adjuk át a vezetést, aki vagy ittas vagy bódult állapotban van, vagy más okból képtelen vezetni és ezzel balesetet okoz.
  • Cserbenhagyás esetén is 11 előéleti pont jár a sofőrnek. A cserbenhagyásnak számít a büntető törvénykönyv szerint, ha a közlekedési balesetben érintett jármű vezetője nem áll meg, vagy eltávozik a baleset helyszínéről úgy, hogy nem nézi meg, hogy valaki megsérült-e, vagy épp nem segít, ha valakinek súlyos sérülése van. A 11 pont mellett egy évig terjedő szabadságvesztéssel is büntetik ezt a cselekményt.
     
Depositphotos