2024. január 18. | 08:15

A nulla fok közeli hőmérséklet és a csapadékos időjárás rendesen kikezdte az amúgy sem rózsás állapotban levő útjainkat, így elszaporodtak a kátyúk is. Hogy védekezzünk ellenük?

A télies idő beköszöntével rohamosan elszaporodtak a gonosz kis gödröcskék, amelyek több tíz- vagy akár száz ezer forintos kárt is tudnak okozni egyetlen pillanat alatt. Azt most ne firtassuk hogy hol és kinek a feladata lenne rendben tartani az egyes szakaszokat annak érdekében, hogy ilyen ne forduljon elő, a baj bekövetkezésekor sokszor már csak a tréler segíthet.

A leggyakoribb kár a durrdefekt, ám sokszor a felni is megsérül, javítani vagy cserélni szükséges, míg szélsőséges esetben a futóművet szintén javítani kell. Sokatmondó, hogy az úthibákkal kapcsolatos károk 66%-át adott év első negyedében szenvedik el az autósok, ez nem véletlen.

Akik mindig csak egy adott útvonalon közlekednek, őket is el kell keserítsük. Akár egy mélyebb kátyú is képes kialakulni órák alatt, ehhez elég pár elhaladó teherautó, amik elég nagy darabokat szednek ki az előzőleg még csak repedezettnek tűnő aszfaltból. Így, amennyiben rutinból közlekedünk, akkor sem vagyunk biztonságban.

Egy esetben élhetünk kártérítési igénnyel, ha olyan részen hajtunk bele balesetet okozó kátyúba, ahol erre „úthibák” táblával nem hívták fel figyelmünket. Ilyenkor az adott út kezelőjéhez – lakott területen kívül általában a Magyar Közút, településeken az adott önkormányzat megfelelő szerve – fordulhatunk kárigényünkkel.

Ezt persze meg kell előznie fényképek készítésének, egy rendőrségi jegyzőkönyvnek, némi levelezésnek, kárbecslésnek és sok idegességnek. A végén így nagy eséllyel pénzünkhöz juthatunk, de vannak esetek, amikor nem annyit kapunk, mint a tényleges kár. Arról nem is beszélve, amikor táblával előre jelezték az út rossz állapotát.

Ilyen esetekben jöhet jól a kátyúbiztosítás, amely nem összekeverendő a CASCO biztosítással. Utóbbi ugyanis általában minimum 100 ezer forintos önrésszel jár, így valamennyit mindenképp bukni fogunk az eseménysor végére.

Az úthibák által okozott károkra szóló biztosítás viszont a legtöbb ilyen terméket kínáló biztosítótársaságnál önrészmentes, így az éves díjon felül biztos nem bukunk többet – ez pedig jellemzően párezer forintot képez, ami elenyésző egy-egy kárértékhez képest. Az sem elhanyagolható, hogy az útkezelővel tartandó hosszas levelezés és huzavona helyett a biztosítóval kezdünk párbeszédet, így sokkal rugalmasabb ügyintézésre számíthatunk.

További jó hír lehet, hogy egyes cégek akkor is fizetnek, ha figyelmeztető táblával ellátott szakaszon ér minket a baj, ám ilyen esetekben úgyszintén fontos a megfelelő dokumentálás. Ezért mindig hívjunk rendőrt és kérjünk jegyzőkönyvet, valamint készítsünk több fényképet a szituációról.

Depositphotos