2023. július 14. | 10:34

Érdekes módon idén a keresletnövekedés főleg az éves úthasználati díjakat érintette, de majdnem minden területen emelkedtek az eladások.

Közleményt adott ki a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. (NÚSZ) azzal kapcsolatban, hogy miként alakultak 2023 első félévében a pályamatrica eladások. Ebből kiderül, hogy 2022 azonos időszakához képest többen vettek úthasználati jogosultsággot, legyen szó éves vagy akár csak 10 napos matricákról.

Az idei év elejétől a június 30-ig vizsgált időszakban összesen 273 milliárd forint folyt be pályamatrica vásárlásból az államkasszába. Az is érdekes adat, hogy az összes útdíjnak ez csupán a 30 százaléka, a maradék 70-et a 3,5 tonna feletti teherautók úthasználati jogosultságai tették ki.

Visszatérve az autópályamatricákra az látszik, hogy az éves jogosultságok terén az országos hatályúak számában volt nagyobb emelkedés. Ennek az eladásaiban ugyanis 11 százalékos növekedés volt, míg a vármegyei matricáknál csupán 6 százalékos, igaz, az is növekedés.

Főleg az autósoknál (D1 kategória) figyelhető meg ez a tendencia, hiszen náluk 2022 azonos időszakához képest 19 százalékkal több éves, országos pályamatricát vásároltak. Vármegyei szinten is emelkedett ezek száma, de csak 5 százalékkal.

A legnépszerűbb vármegye még mindig Pest, ha az útdijhasználati jogosultságokat vizsgáljuk. Ilyen hatályú pályamatricákból nagyjából 25 ezerrel több fogyott, mint a tavalyi első félévben.

Érdekes adat, hogy a Pest vármegyei matricákból összesen eddig 1,2 millió darabot adtak el, ami nagyon magas szám. Főleg annak fényében, hogy a második helyen Fejér vármegye áll 290 ezer darab eladott matricával, míg a dobogó utolsó fokát Győr-Moson-Sopron vármegye csípte meg 180 ezer darabbal.

A NÚSZ-nak arra vonatkozóan is van statisztikája, hogy a matricavásárlások 65 százaléka továbbra is fizikai úton történik a viszonteladóknál, ami jellemzően benzinkutakat jelent. Ezzel szemben nagyjából 35 százalék vásárol online autópályamatricát, amit például a Carnotie felületén is megtehetsz.

NÚSZ Zrt.

Depositphotos