2022. december 14. | 16:28

Az új technikák lényege, hogy ha a tesztszakaszokon megfelelőnek bizonyulnak, akkor akár tartósabb útjaink is lehetnek a jövőben.

Olyan út kellett ami megérett a felújításra, ezért első körben a Nógrád megyei  Acsa és Erdőkertes között alkalmaznak teszt szakaszokat. Ezeknek az lesz a feladata, hogy az adott technikák működését, tartósságát és egyáltalán különbségét mutassák meg az eddigi aszfaltozási szokásokhoz képest.

Az egész egy kísérleti program, amit a Magyar Közút a Colas Út Zrt. hozzájárulásával csinál a 2106-os úton. Összesen 350 méter kerül a kísérleti szakaszba, amiből 50-ben semmi extra nincs, ez egy úgynevezett referencia szakasz.

Ehhez fogják hasonlítani azokat az új technikákat, amiktől nagyobb tartósságot, olcsóbb fenntarthatóságot és hosszabb élettartamot várnak el a szakemberek. Emellett a szakaszt évekig figyelni és ellenőrizni fogják, mert siker esetén elkezdhetik széles körben is alkalmazni az innovációkat.

A referencia szakasz után az első 100 méteren a szakemberek a kopóréteghez adnak hozzá egy olyan adalékanyagot, amitől drágább bitumenhez hasonló tulajdonságokkal fog rendelkezni. Ez főleg a hidegben történő alakulását fogja érinteni, elméletben ettől tartósabb lehet a felület.

A második 100 méteren szintén egy adalékkal próbálják meg jobbá tenni az út anyagának tulajdonságait. Ehhez a kopóréteg alatti kötőrétegbe kerül majd adalékanyag. Ezzel elméletben az anyag merevségét tudják növelni amellett, hogy fáradási tulajdonságai nem romlanak, így kevésbé lesz hajlamos kirepedezésre.

A harmadik 100 méteren pedig nem adalékot használnak, hanem egy itthon még nem látott módszert követve egy aszfaltrácsot helyeznek le. Ezzel azt érik el, hogy a burkolat alsóbb rétegeiben keletkező repedéseket nem tükrözi fel a kopórétegre, illetve a vizet nem engedi le a mélyebb rétegekbe, ezzel növelve az alapok élettartamát.

A vizsgálat is érdekes rendszerrel történik, itt egy üvegszálas szenzort helyeznek el az aszfalt burkolatán, mellyel terhelését figyelik. Nem a forgalom mértéke számít, hanem az, hogy különböző időjárási körülmények között (nyáron forró, télen jeges aszfalt) milyen módon viseli a terhelést az új aszfaltszerkezet.

A kísérlet az út átadását követően öt évig fog folyni folyamatosan. A vizsgálatok érdekében nem csak a mérnökök, de egy laborfelügyelet is felelős lesz a szakaszokért. Nem csak annak tartósságát, de viselkedését és környezeti hatásait is figyelik majd annak érdekében, hogy a jövőben a lerakott aszfaltok minősége és tartóssága is jobb legyen.

Magyar Közút Nonprofit Zrt.