2024. május 08. | 19:38

Az internetről a legtöbbeknek azonnal az online szórakozás jut az eszébe. Zenehallgatás, videónézés, chatelés ismerkedés, videójátékok és netes szerencsejátékok a Mr Bet online kaszinóhoz hasonló platformokon. Az internet azonban nem csupán végtelen szórakozási és kikapcsolódási lehetőséget kínál, de számos, korábban kellemetlen kötelezettségünket is nagyban megkönnyíti. Az interneten keresztül gyorsan és kényelmesen lehet számlákat befizetni, hivatalos ügyeket elintézni és fontos vásárlásokat megejteni is. Az internetet azonban nem csak olyan emberek szeretnék használni, akik teljes életet élhetnek és nem kell semmilyen testi fogyatékossággal küzdeniük. Egyre több olyan internethasználó is van, akik valamilyen testi hiányosságtól szenvednek.

A hiányosságokkal rendelkező felhasználók megsegítésére számos technikai megoldás létezik már. A hallássérülteket ma már online mindenhol feliratok segítik, míg a végtaghiányos vagy sérült netezőket különféle speciális egerek, billentyűzetek és okos beviteli módok segítik. Ma már a mozogni képtelen felhasználók is tudják irányítani az egeret a szemük mozgatásával. A legnehezebb dolguk azonban továbbra is a látássérülteknek van.

Hangalapú internetezés

Azért volt fontos kiemelni, hogy az internetet már nem csupán szórakozásra, hanem rengeteg hétköznapi dolog egyszerű elintézésére is lehet használni, hogy jobban megérthessük a látássérültek internethasználatának nehézségeit. Értelemszerű, hogy egy látássérült ember sajnos a mai technológiai korlátok mellett soha nem fog tudni élvezni egy filmet vagy videót, azonban ettől még ugyanúgy szeretné a különféle ügyes-bajos dolgait elintézni az interneten. Például számlákat befizetni, vagy időpontot foglalni az okmányirodába. Sőt, az Európai Unió jogszabályai egyre inkább kimondják, hogy erre joga is van, vagyis az internet egyes a mindennapi élethez szinte nélkülözhetetlen alapfunkcióit mindenki számára elérhetővé kell tenni.

Egy átlagos ember a környezetéből származó információ túlnyomó többségét vizuális formában dolgozza fel. Pont emiatt nagyon nehéz tényleg jól használható megoldásokat kidolgozni a látássérültek megsegítésére. A látássérültek internetezését elsősorban hangalapú szoftverek segítik. Ezek egyrészt felolvassák az adott weboldal tartalmát, másrészt egyre fejlettebb hangvezérlésre is képesek, hogy kezeljék a felhasználói interakciót, hiszen egy látássérült számára egy olyan egyszerű művelet, mint rákattintani egy gombra is komoly kihívást jelenthet. Éppen ezért elengedhetetlen az is, hogy a legfontosabb alapvető szolgáltatásokat kínáló, sokszor állami weboldalaknak legyen olyan verziója is, amelyet kifejezetten látássérülteknek készítettek.

Mi az az audió CAPTCHA?

Az audió CAPTCHA a hagyományos szöveg és kép alapú CAPTCHA feladványok látássérültek számára is hozzáférhető változata. CAPTCHA feladványokat sokszor kell kitölteni az interneten, azért, hogy az adott weboldal számára megerősítsd, hogy ténylegesen egy emberi felhasználóról és nem egy számítógépes programról van szó. Az internetet böngésző adathalász és rosszindulatú számítógépes botok óriási problémát és biztonsági kockázatot jelentenek, így a CAPTCHA feladatok széleskörű alkalmazása kikerülhetetlen a biztonságos internet megteremtéséhez. Ezek a feladványok azonban hagyományosan megoldhatatlanok a látássérültek számára, például egy torzított képről kell leolvasni egy kódot, vagy képek közül kell kiválasztani azokat, amelyek egy adott tárgyat ábrázolnak.

Ezért is egyre elterjedtebb a hang alapú CAPTCHA, amely esetében az internethasználók hang alapú feladat megoldásával igazolhatják emberi mivoltukat. Ilyen feladat lehet például az egér mozgatása vagy gombok nyomkodása, elsősorban olyan felhasználói inputok kérése, amelyeket látássültek is meg tudnak oldani. De akár az egyszerű szöveges hangalapú captcha is működhet, hiszen a látássérültek hangvezérléssel képesek szöveget írni az interneten.

A mindenki számára hozzáférhető Internet

Az állami weboldalakon és az internetes közszolgáltatások esetében az utóbbi időben hatalmas előrelépés történt annak érdekében, hogy a világháló mindenki számára hozzáférhető legyen, a lehető legnagyobb mértékben. A technológia fejlődésével ez a hozzáférhetőség a különféle hátrányokkal együtt élő emberek esetében is egyre kevésbé fog problémát okozni. Addig is szükség van azonban arra is, hogy a legnélkülözhetetlenebb weboldalak után, a szórakozást és kikapcsolódást biztosító weboldalak is egyre jobban hozzáférhetőek legyenek mindenki számára.

Sok olyan netes tartalom van, amelyet látássérültek is élvezhetnének, azonban magának a platformnak a kezelése lehet nehéz vagy lehetetlen számukra. Kiváló példát nyújtanak erre a különféle zene streaming oldalak, hiszen a látássérültek hallása gyakran még fejlettebb is, mint egy átlagos ember hallása, mivel a szervezetük így próbál kompenzálni, azonban mivel az online zenehallgatáshoz gombokon és szöveges felületeken keresztül vezet az út, így segítség nélkül rendkívül nehezen férnek hozzá. A weboldalak esetében nem, azonban a fizikai tartalmak, például egy e-könyv olvasó esetében megoldást jelenthet az úgynevezett braille írás használata is, amelyet érintéssel lehet elolvasni és segíti a látássérülteket a gombok közötti tájékozódásban. A braille írásnak hála sok látássérült tud az e-könyv olvasóján hangoskönyveket hallgatni.

Kép forrása: Unsplash

A hozzáférhető Internet jövője

A technológia fejlődésével egyre több testi hiányosságra adhatunk majd választ. Friss kísérletekben például egy sem a felső, sem az alsó végtagjait mozgatni nem képes kerekesszékben élő férfi az agyába ültetett chip segítségével tanulta meg irányítani a számítógép egerét. Ez számára azt jelentette, hogy több évtized után újra tud önállóan szinte teljes értékű módon internetezni. A minőségi kikapcsolódás óriási segítség a különféle hátrányokkal küzdő emberek számára.

Egyre többen kísérleteznek olyan látássérülteknek készülő konzollal is, amely képes bármilyen braille írást dinamikusan megjeleníteni, de a hangvezérelt technológiák fejlődése is óriási áttörést hozhat. Már olyan kutatók is vannak, akik egészen Sci-Fi filmbe illő ötleteken dolgoznak, például az emberi agyba ültetett diódákon keresztül egy képet közvetlenül az agy képfeldolgozó központjába vetítsenek, így megkerülve a szemet és a látóidegeket. Ha a hasonló technológiák sikerrel járnak, akkor a jövőben a látássérültek akkor is visszanyerhetik a látásukat, ha az eredeti testi hiányosságuk orvosilag gyógyíthatatlan lenne.

Unsplash